نکاتی در مورد نظرسنجی‌های اینترنتی

سایت الف سایتی است که هم در نظرات و هم در مقالات منتشره بارها شاهد نظرات متعارض بوده است، نظرات ذیل اخبار این سایت همواره محل بحث و جدل پیرامون موضوعات مختلف بوده. طبیعی است در گفتمان خیرخواهانه و خداجویانه ، منطق نظر ارائه شده بر تعداد و کثرت نظرات ارجحیت دارد و ای بسا شخصی یک مطلب واحد ارائه کند که همه تفکر صدها نفر از سایرین را برانگیزد و نظر آنان را عوض کند. و این در فضائی آرام و بدون جیغ و داد و حرص، مقدور است.

اما فرض کنید شما منطق‌تان بی‌شمار بودن باشد و خیلی ساده بخواهید ثابت کنید چون شما خیلی هستید، پس حق به جانب هستید. در یک سایت که هدف آن تبادل نظر است، ابراز مخالفت بی‌شمار و جعلی بسیار راحت‌تر است از آن‌که روبروی مخالف بایستی و دلیل و منطق ارائه کنی، اما در یک منطق تکامل نایافته، کافی است که یک فریاد بلند بکشی یا جیغ برآوری و نیازی به آوردن دلیل هم نبینی. هر چند در سلایق مختلف سایت الف تبادل نظر رو در رو برقرار است اما خوب به نظر می‌رسد گروه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی با استفاده از نقصان‌های نرم‌افزاری سعی در تزویر آراء و جوسازی به سود خود دارند. دنیای عجیبی است، وقتی در آمریکا از سوی نظام حاکم، سخن از WEB 3.0 و جعل هزاران هویت مجازی، توسط ۵۰ نفر در شبکه‌های اجتماعی مطرح است، تا امنیت تامین شود. طبیعی است در مقابل این کثرت تنها اعتقاد صلب توحیدی است که روحیۀ خود را حتا اگر تنها باشد، استوار می‌دارد و اینجا همۀ محاسبات روانشناسانۀ وب‌تری، رنگ می‌بازد. قرآن کریم می‌فرماید: لاَ شَرِیکَ لَهُ وَبِذَلِکَ أُمِرْتُ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُسْلِمِینَ / شریکی جز او نیست و بر این بنا، امر شده‌ام تا اولین مسلمان باشم. لذا بازی جنگ نرمی (ما بی‌شماریم) بر روی اینترنت، بر خلاف صحنۀ واقعی ملت پیشرفتی برای عاملان آن در ایران ندارد.

حال بیائید بازی را شروع کنیم. در ذیل هر نظر الف، دو آیکون وجود دارد (مخالف، موافق). برای اینکه بخواهیم مخالفت یا موافقت خود را به جای صدها نفر، اعلام کنیم،

۱- مرورگر خود را باز کنید. من از فایرفوکس استفاده می‌کنم. سایر مرورگرها نیز از امکان مشابه بهره‌مند هستند.
۲- به قسمت تنظیمات در فهرست Tools و سپس Options بروید.
۳- در قسمت Privacy ، نوشته شده است، Firefox Will : ، از این فهرست آبشاری، گزینۀ use custom settings for history را انتخاب کنید.
۴- تیک گزینۀ Accept Coockies From Sites را بردارید. ( تصاویر مرحلۀ سه و چهار را از اینجا (+) ببینید)
۵- حالا به سایت الف بروید، ذیل هر نظر دلخواه، رای مثبت یا منفی بدهید. حالا کافی است یک بار F5 را بزنید و صفحه را دوباره بارگذاری نمائید، و تا فردا شب، به آن نظر بار ( ما بی شماریم ) بدهید. دقیقا شما یک نفر. حال اگر این روند را توسط یک افزونه، به روندی خودکار بدل کنیم، شما می‌توانید در (یک لحظه)، ۵۰ نظر به سود خود بیافزائید.

 

متاسفانه اینترنت و فضای نرم‌افزار رایانه، فضائی است که امکان جعل و تزویر را به مراتب بیشتر از جامعۀ واقعی، مهیا می‌کند. بسیاری از کاربران این موج‌های کاذب را باور می‌کنند و حتی از سایت الف دلخور می‌شوند که محل جولان مخالفان است. یکی از کاربران نوشته بود: “در سایت وزین الف ، نمره منفی روی یک نظر افتخاره” و این در جواب نظری است که وی را بابت شماره‌های منفی شماتت می‌کند: “ببین چقدر منفی گرفتی حرف از دستور زبان میزنی (..) یکبار متنی رو که داری میفرستی بخون تا اینقرر ضایع نشی “. این گویای التهاب بی‌دلیلی است که میان کاربران برقرار می‌شود. حال آن که ممکن است گروه‌های مختلف از جمله مجاهدین خلق، در حدود ۴۰۰ هزار فارسی زبان مقیم سرزمینهای اشغالی فلسطین، یا سایر گروه‌های مرتزق از دشمنان ایران، برای تاثیرگذاری روی فضای سایبر ایرانی، سازماندهی شده باشند.

در مقابل در هنگام فعالیت بر روی اینترنت، باید دانست که درست ( همه چیز ) بواسطۀ نرم افزار، قابلیت جعل و دستکاری دارد و همواره دست بالای دست بسیار است و نظرسنجی اینترنتی هرگز معتبر نخواهد بود مگر آنکه هر نظر متصل به دنیای واقعی بوده و تائید خود را از دنیای واقعی اخذ کند و ایستائی و قابلیت مراجعه و تاکید مکرر داشته باشد. این موضوع مهمی است که جزوی از ملزومات سواد اینترنتی است.

سایت الف از ساده‌ترین روش امتناع از رای مکرر استفاده می‌کند، و البته امکان ارتقای این وضعیت به حالتی مطمئن‌تر وجود دارد. پیشنهادی که می‌توان جهت رفع این مشکل ارائه داد، محدود کردن افراد قادر به ثبت مخالفت یا موافقت به شناسه‌های شناخته شده، یا ایجاد صفحه‌ای عمومی تحلیلی بابت هر نظر و ایجاد نمودار زمانی و مکانی زمان تمرکز آراء، و فهرست آیپی‌های نظردهنده است که البته این خود بسیار هزینه‌بر است، با این حال حتی این وضعیت هم قابل جعل کردن است. این در شرایطی است که معتقد باشیم صرف (مخالفت یا موافقت) توسط دو چراغ سبز و قرمز، ارزش حیاتی و حقیقی و منطقی و مؤثر منتقل می‌شود ، در غیر این صورت، حذف چنین قابلیتی، عادلانه‌تر و منطقی‌تر به نظر می‌رسد.